Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

U sendviču između trgovaca i bankara

Komentari (36) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 utorak, 31 jul 2012 22:11
Ekonomist u stečaju


Izlizana fraza kao zaključak solidnog članka. Utopistička briga za građane! Ko tako brine za građane, a protiv banaka i hipermarketa? U kojoj zemlji se to zaista čini, ne samo formalno? Valjda pojedinac/građanin odlučuje šta je bolje lično za njega? Ako ga prevare svim tim trikovima, njegov problem. I kupovina je biznis. Ili autor zagovara komandnu privredu: Čuvaj građanina - ovo može, ovo ne može ...
Preporuke:
5
65
2 utorak, 31 jul 2012 22:18
zoran
Situacija u Srbiji je takva da je dovoljno da se na području trgovine robom široke potrošnje postigne neformalni dogovor u trouglu Deleze-Idea-Merkator (u rukama belgijskog, hrvatskog i slovenačkog kapitala) te da imate klasični monopol protiv potrošača,


Interesantno je da su sve tri zemlje priznale kosovo kao drzavu, tj, osporavaju teritoriju Srbije, a sa tim stavom, pljackaju narod srbije uvodjenjem monopola na osnovnim namernicama, a ono sto je najinteresantnije to nije smetalo prosloj a koliko vidim ni ovoj vladi...pitam se samo, ZASTO ! i gde je kraj nasoj naivnosti...ili gluposti ?
Preporuke:
58
1
3 utorak, 31 jul 2012 22:32
Dino Zoranić
Šta je rešenje kad "Evropa nema alternativu"?!
Preporuke:
47
1
4 utorak, 31 jul 2012 22:36
Amir Čamdžić, dipl.pravnik
Jovan B. Dušanić


Intelektualac vrhunskog kalibra kojeg bih rado lično upoznao.

Tekst je vrhunski intelektualno napisan !

Čovječe alaj imaš znanje !
Preporuke:
49
2
5 utorak, 31 jul 2012 22:42
Mile
Bravo gospodine Dušaniću.
Preporuke:
40
3
6 utorak, 31 jul 2012 22:57
Amir Čamdžić, dipl.pravnik
Više od jedne decenije pisao sam i upozoravao do čega će dovesti nekontrolisana liberalizacija ulasku stranih bankaka i velikih trgovinskih lanaca. Ovih dana se dosta piše o problemu bankarstva (mandatar nove srpske vlade takođe je bio brutalno iskren izjavivši da su strane banke najveći neprijatelj našeg naroda)[1], a i ja sam o tome često (pa i nedavno)[2] pisao, te bih sada nešto rekao o problemu velikih trgovinskih lanaca koji su, kao i banke, po pravilu, u inostranom vlasništvu.

Bankarski (finansijski sistem je "krvotok" države i društva ("krvni sistem") i ukoliko ti "krvotok" kontroliše stranac onda se nemoj čuditi kada dođu finansijske i ekonomske krize i kada stranac "isisa svu krv" iz "tvog tijela" (države i društva) i usmjeri je u svoje "tijelo" (državu i društvo).Država koja prepusti svoje banke (finansijski sektor) strancima faktički gubi suverenitet iako se zvanično može nazivati suverenom.
Preporuke:
43
1
7 utorak, 31 jul 2012 22:58
anti-Kartel
Ekonomisti u stečaju


Profesor Dušanić je već opisao razliku između pastira i vukova. Ljudi odvajkada šibaju, love i rasteruju vukove, osim ako država ne padne u ruke upravo tim vukovima. Onda oni kolo vode. Svaka čast profesoru Dušaniću. Spojio je dve stvari: znanje i obraz.
Preporuke:
47
2
8 utorak, 31 jul 2012 23:03
Amir Čamdžić, dipl.pravnik
Veliki trgovinski lanci su još više zaoštrili (za Srbiju veoma akutan) problem nezaposlenosti. Svetska iskustva pokazuju da jedan zaposleni u velikom trgovinskom lancu uzima posao sedmorici radnika u malim prodavnicama. Istina, ista ta iskustva govore i da veliki trgovinski lanci posluju mnogo efikasnije, nego male trgovinske radnje, ali od toga korist imaju pre svega centrale velikih trgovinskih lanaca u inostranstvu (ostvareni profit se lako prebacuje u inostranstvo), a ne naša zemlja i njeni građani.

Odlična opservacija!
To se zove "isisavanje krvi" (izvlačenje novca), rušenje konkurencije , uništavanje domaće privrede !Princip je isti ko i sa bankama i autor odlično primjećuje tu vezi (veliki strani trgovački centri i banke)!Ista je to družina i na isti način ruše ekonomski suverenitet Srbije a kada ovladaju ekonomskim i finansijskim suverenitetom ovladali su i ostalim suverenitetima.Tačno autoru jako proniciljivo ste to primjetili!
Preporuke:
34
2
9 utorak, 31 jul 2012 23:08
Amir Čamdžić, dipl.pravnik
Pored toga, trgovina se koncentriše u rukama nekoliko velikih učesnika što je veoma opasno. Situacija u Srbiji je takva da je dovoljno da se na području trgovine robom široke potrošnje postigne neformalni dogovor u trouglu Deleze-Idea-Merkator (u rukama belgijskog, hrvatskog i slovenačkog kapitala) te da imate klasični monopol protiv potrošača, sa svim posledicama koje iz toga proizilaze. Veliki trgovinski lanci u Srbiji na robe obračunavaju ogromne trgovinske marže, koje su znatno veće od marža u drugim evropskim zemljama (država se tek nedavno „dosetila“ da ih ograniči, istina samo, za osnovne životne namernice), dok u isto vreme zaposlenima isplaćuje mizerne plate (kasirki mesečno dobijaju oko 24.000 dinara ili 200 evra).

Odlična opservacija!Tačno, time se urušava ekonomski suverenitet države!Država ukoliko želi da se zaštiti od tih tendencija mora učiniti nešto da strane trgovačke centre stavi pod neki vid kontrole.Treba uvesti mnogo više poreze za strance.
Preporuke:
30
2
10 utorak, 31 jul 2012 23:20
Amir Čamdžić, dipl.pravnik
Na kraju recimo da problem nije u bankama i velikim trgovinskim lancima koji su halapljivi po svojoj prirodi, nego u onima koji im omogućavaju da svoje interese ostvaruju po cenu dodatnog urušavanje domaće privrede i osiromašenja naših građana.

Autor ponovo odlično primjećuje sistemski problem države i društva koja je pala na zlonamjernu priču o slobodnom tržištu u uslovima kada se slabašna srpska privreda suočava sa mnogo nadmoćnijim stranim privredama sa Zapada koje imaju mogućnost da dampigovanjem uništavaju srpsku privredu a uz to su preuzeli i srpski bankarski (finansijki) sistem i onemugućavaju plasiranje povoljnih kredita srpskoj privredi a uz to i Razvojna banka ne vrši svoj posao i nije nikakvo čudo što sve ode u propast. Rješenje vidim u nacionalizaciji bankarskog sektora , osnivanju jakih državnih komercijalnih banaka i zaštitu privrede carinama i drugim sredstvima ekonosmke protekcije.I naravno ne ići pod svaku cijenu u privatizaciju.
Preporuke:
13
1
11 utorak, 31 jul 2012 23:26
Amir Čamdžić, dipl.pravnik
Srbija mora štititi svoj ekonomski i finansijski suverenitet od stranaca jer u suprotnom doći će (ili je već došla?) u red zavisnih kolonijalnih država !
Preporuke:
13
1
12 utorak, 31 jul 2012 23:34
Bojan
Jovan na početku pominje problem udaljenosti prodavnice. Postavlja se pitanje koliko je ukrupnjavanje prodavnica - stvaranje velikih trgovinskih lanaca i zatvaranje malih prodavnica donijelo ekonomske korisnosti društvu. Ranije vam je prodavnica bila blizu i mogli ste češće da idete do nje i da manje vremena potrošite da nešto kupite.
Sada:
- trošite više vremena
- morate da upalite auto (trošenje goriva, stvaranje gužvi)
- u velikom prostoru i izboru kupujete i ono što vam ne treba
- kupujete više, jer rjeđe idete, ali nemate dovoljno novca -> ulazak u dozvoljeni minus, povećavanje troškova
Preporuke:
21
2
13 utorak, 31 jul 2012 23:37
Amir Čamdžić, dipl.pravnik
Strane komercijalne banke koje kontrolišu finansijski a time i ekonomski sistem (privredu) Srbije (autor zna o čemu pišem i šta pod tim podrazumjevam) sa izuzetno nepovoljnim kamatnim stopama tjeraju samu državu na vanjsko zaduživanje (van Srbije) od stranih kreditora ( i to ciljano od najopasnijeg kreditora MMF-a).Autor zna zašto sam napisao najopasnijeg kreditora.
Država mora nacionalizirati finansijski sistem.Nisu slučajno nakon rušenja socijalizma strane banke prvo počele za preuzimanjem finansijskog sistema i uništavanjem domaćih komercijalnih državnih banaka .Ima to svoje zašto a to je upravo ovo o čemu autor piše.
Preporuke:
17
2
14 utorak, 31 jul 2012 23:40
Saša
Odličan članak! Kada će prof. Dušanić na TV da održi poneko predavanje svojim kolegama ekonomistima, TV zvezdama, Danici, Borisu Begoviću, Aci Vlahoviću, Dinkiću... Živim za taj trenutak.
Preporuke:
21
1
15 sreda, 01 avgust 2012 03:22
Gordana
Tipican kolonijalni pristup!
Prvi potez nove vlasti posle 5.oktobra bese Dinkicevo unistavanje domacih banaka.Jasno je bilo sta sledi.
Mantra koju i dalje slusamo je da su strane investicije jedini spas od potpune propasti?!

Nedavno je ovde objavljen sjajan clanak Milana Purica "Trzisna vrednost Srbije".Smatream da ga treba procitati javno u Skupstini Srbije i obavezati ; Vladu, Premijera, i sve poslanike da deluju po ovom programu. Predsednika republike zaduziti da kontolise sprovodjenje ovog programa i javno informise gradjane o postignutim rezultatima.U suprotnom, spasa nam nema, kolonijalizacija ce se nastaviti, a onda ce nam biti sasvim sve jedno ko i kako upravlja nasom drzavom.
Preporuke:
17
1
16 sreda, 01 avgust 2012 06:02
Ekonomist u stecaju
Gde zivite bre Vi ljudi? U kom svetu iluzija? Ekonomski suverenitet drzave!? Koja je drzava danas ekonomski suverena? Nemojte mi reci Rusija il Kina, zagrcnu cu se od smeha.
Niko mi nije odgovorio ni na pitanje - koja drzava stiti gradjane od toga cemu tezi uvazeni profesor? Konkretno, ta i ta, tako i tako. Ponavljam - i kupovina je biznis. Od vas zavisi gde cete kupiti, makar hleb i mleko. Slobodna trgovina znaci slobodan izbor. Ne samo Vas kao kupca, nego i prodavaca - sta ce vam i kako ponuditi, ali i kako ce se poklati medju sobom.
Cim drzava kaze, ovo mi se svidja ovo ne, prelazi u komandnu ekonomiju. Na konzervi ribe utisnuta cena 2 rublje, pa kupio je ti 200 metara od fabrike ili u srcu Sibira, ona je 2 rublje. Gradjani ravnopravni, drzava ih stiti! Onda u Sibiru nema konzervi, trgovci nece da snose teret transporta, to refundira drzava, pa kad registrujete auto platite i put konzervi. Oni tamo davno odustali. Neki ovde bi hteli malo to, malo da biraju koju ce vrstu sardina!
Preporuke:
2
26
17 sreda, 01 avgust 2012 06:56
ZV
@Ekonomist u stečaju

Ima istine u ovom komentaru. Mnogi ekonomisti, od Amerikanaca (Štiglic) pa do Srbije (Branko Dragaš) nalaze publiku kojoj, po istoj matrici prodaju istinu+''utopiju''. Utopičnost se ne sastoji u tome da nema dobrih namera ili da se ne ukazuje na deo rešenja problema, već u tome da se prenebregava realna socijalna dinamika. Vraćanje selu ili otvaranje malih radnji (ili čak malih radnji za finansiranje) mora biti održivo i ekonomski i socijalno i politički, ali samo kalkulacije+motivisanost+sposobnost+resursi onih koji bi ušli u takvo nešto su presudni. Šta ćete, ne zna se šta je gore: polovične informacije ili neagilnost onih koji mogu da nešto i urade, pod uslovom da resursa ili pametnog odgovora na politiku ima.
Preporuke:
3
9
18 sreda, 01 avgust 2012 07:57
Marko Gay
veliki trgovinski lanci posluju mnogo efikasnije, nego male trgovinske radnje, ali od toga korist imaju pre svega centrale velikih trgovinskih lanaca u inostranstvu (ostvareni profit se lako prebacuje u inostranstvo), a ne naša zemlja i njeni građani.


Uvedite poreze od 99% pa ce 99% profita otici vasoj zemlji i gradanima.

takve nametnute neravnopravne uslove trgovinski lanci ne poštuju i mesecima kasne sa izmirenjem preuzetih obaveza


Sudovi? Da ste uveli porez od 99%, sudovi bi imali novca da zaposle mnogo sudija i dobro ih plate, a te brojne i dobro placene sudije bi resile ove predmete.

Resenje vasih problema je vrlo jednostavno i zove se ogromni porezi. Preduzeca koja ne mogu da posluju uz tako enormno poresko opterecenje, uopste i ne bi trebalo da posluju u Srbiji.
Preporuke:
5
7
19 sreda, 01 avgust 2012 08:01
MAGNETSKO POLjE
utorak, 31 jul 2012 22:57
Amir Čamdžić, dipl.pravnik


Bankarski (finansijski sistem je "krvotok" države i društva ("krvni sistem")


Ovo je mislim veoma značajno.

Ali mislim da sejoš više približavamo istini, ako kažemo: NOVAC JE KRVOTOK
Preporuke:
9
0
20 sreda, 01 avgust 2012 08:13
apis
Šta predstavlja državni kredit/zajam?
To je emisija državnih menica koje sadrže procentnu obavezu srazmerno sumi pozajmljenog kapitala. Ako je zajam 5%, onda će država za 10 godina platiti procentnu sumu koja će biti ravna uzetom zajmu. Pošto se zajam mora vratiti, država uzima od nas,poreskih obveznika, da bi isplatila inostrane banke. Svaki zajam dokazuje državnu nemoć i nerazumevanje a veoma često i zloupotrebu ekonomije i prava. Nemar državnih organa, nas je dovela privredu ove zemlje u predinfarktno stanje, i mene živo zanima, da li će iko u odgovarati za nanetu štetu?! Jer je uništavanje privrede, svojevrstan genocid nad sopstvenim narodom.
Preporuke:
17
0
21 sreda, 01 avgust 2012 10:58
POTKOPAVANjE ŽIVOTA
kad smo već kod zajmova, evo primera iz današnje štampe, kako se traže kao uslov "reforme" (štednja?, itd...)

a da je (Srbiju) uvale u dužničko robstvo, kao što su i Indijance prodavajući im čebad,...)



sreda 1.08.2012 | 09:58
Armitidž: Potrebne reforme za zajam
Izvor: Beta

Svetska banka spremna je da da Srbiji zajam od 400 miliona dolara, ali za to je neophodno sprovođenje reformi i smanjenje deficita zemlje, kaže Džejn Armitidž.
Preporuke:
8
0
22 sreda, 01 avgust 2012 10:58
el. inž
Izlizana fraza kao zaključak solidnog članka. Utopistička briga za građane! Ko tako brine za građane, a protiv banaka i hipermarketa?


Na vaše pitanje odgovoriću kontrapitanjem. Koja to zemlja dozvoljava stranim trgovačkim lancima da uđu u njenu zemlju bez mogućnosti da njeni trgovci uđu u tu zemlju? Pogotovo ako te zemlje nisu prijateljski nastrojene (sve tri zemlje su priznale Kosovo).

Gde zivite bre Vi ljudi? U kom svetu iluzija? Ekonomski suverenitet drzave!? Koja je drzava danas ekonomski suverena? Nemojte mi reci Rusija il Kina, zagrcnu cu se od smeha.

Apsolutne suverenosti nigdje nema. Ali ako te zemlje koje si pomenuo imaju 90% ekonomske i političko-vojne suverenosti, mi imamo otprilike 5%.
Preporuke:
20
0
23 sreda, 01 avgust 2012 11:34
el. inž
Niko mi nije odgovorio ni na pitanje - koja drzava stiti gradjane od toga cemu tezi uvazeni profesor? Konkretno, ta i ta, tako i tako. Ponavljam - i kupovina je biznis. Od vas zavisi gde cete kupiti, makar hleb i mleko. Slobodna trgovina znaci slobodan izbor. Ne samo Vas kao kupca, nego i prodavaca - sta ce vam i kako ponuditi, ali i kako ce se poklati medju sobom.


Naravno da će razvijene zemlje promovisati "slobodno tržište"(koje i Vi očigledno promovišete). Kada se njihove korporacije nađu sa našim u tržišnoj utakmici jasno je ko izvlači deblji kraj. Mi smo u tranziciji, naše firme tek hvataju zalet dok njihove posluju decenijama. Naši ljudi nisu navikli na zelenaše i špekulante i treba im otvoriti oči.
I zbog toga prof. Dušaniću svaka čast!
Preporuke:
16
0
24 sreda, 01 avgust 2012 12:34
pedjauae
@ekonomist u stecaju

Slobodna trgovina znaci slobodan izbor.

Tacno. Poenta clanka (procitaj ga ponovo, ocigledno nisi shvatio) je da mi kao gradjani nemamo slobodan izbor, posto je politika drzave da favorizuje strane trgovce (iz nama neprijateljskih zemalja, koiko da podsetim) i prinudi nas da kupujemo kod njih.


Ne samo Vas kao kupca, nego i prodavaca - sta ce vam i kako ponuditi, ali i kako ce se poklati medju sobom.

Ma bas se poklase, ovde je i budali jasno da je kartel na delu, to ne vidi samo ko nece da vidi. Opet sve omoguceno drzavnom politikom. A spisak zemalja u kojima je kartelsko poslovanje protizakonito pronadji sam, ima na internetu.

Da ne zaboravim, autoru hvala na izvanrednom clanku.
Preporuke:
15
0
25 sreda, 01 avgust 2012 12:34
anti-Kartel
Ekonomisti u stečaju

Pitate koja država štiti građane.SVE DRŽAVE ŠTITE GRAĐAne osim Srbije!Pogledajte Sloveniju, jel ona napravila socijalne razlike,jel rasprodala banke i velika preduzeća, jel se i tamo gladuje?Truli agregativizam i lesez fer, to je "argument".Zamejali ste me zaista.
Preporuke:
15
1
26 sreda, 01 avgust 2012 15:16
Ekonomist u stecaju
Za sve, a posebno za nasmejani anti-kartel ...
Jedan od nacina za izbegavanje odgovora je uvodjenje novih tema, koje nemaju veze sa onim o cemu se govori. Pricate sad o socijalnim razlikama , privatizaciji i sl. Moje pitanje vezano za temu je - koje drzave stite gradjane od banaka i hipermarketa na nacin kome se ovde tezi? Da li Vi na to odgovarate - sve drzave osim Srbije? Tad mozemo svi da se smejemo. A sto se tice kartela, oni odavno vise ne postoje. Ucite iz starih knjiga. Odavno se preslo na mnogo sofisticiranije oblike.
Preporuke:
0
9
27 sreda, 01 avgust 2012 16:24
anti-Kartel
Ekonomisti u stečaju

Sve države u krugu Evrope i severne Amerike imaju manju kamatnu stopu na kredite i nižu maržu. To je oblik zaštite građana, a vi se smejte , samo ako imate lične razloge.Ogradio sam se na Evropu i Ameriku zato što nije nemoguće izvući neku još porobljleniju zemlju od Srbije u Aziji ili latinskoj Americi.Ali to onda nije država, nego porobljivač.I da vam kažem, očekujem da će neka buduća vlast pustiti istražne organe da deluju kako bi se utvdilo kartelisanje.Ovde je kartelisanje , ili kartel, reč koja se upotrebljava za narko mafiju,a u stavri znači udruživanje radi monopola.E to nam je donela Demokratija,Đinđić,Đelić,Vlahović,Pitić,Novaković,Dinkić, Bubalo.
Preporuke:
14
0
28 sreda, 01 avgust 2012 17:08
anti-Kartel
Mi smo imali Đinđića,Slovenci su imali Jože Mencigera.Razlike su očigledne, posledice sve govore.Verujem da profesor Dušanić ima još mnogo toga da kaže što bi pomoglo da se stvari promene.Stanje je nepodnošljivo.Pod firmom liberalne ekonomije, za svoj račun su opustošili privredu.DS je godinama služila za privatni biznis njenih funkcionera, samo spinovala,i evo šta sad imamo.Iste patike u zapadnoj Evropi i Americi koštaju manje nego u Srbiji.Srbija je i opljačkana i porobljena, ekonomski.To je cela istina.
Preporuke:
8
0
29 sreda, 01 avgust 2012 17:21
anti-Kartel
O slobodnom tržištu i lese feru:

Laissez-faire (i/ˌlɛseɪˈfɛər-/, French: [lɛsefɛʁ] ( listen)) is an economic environment in which transactions between private parties are free from tariffs, government subsidies, and enforced monopolies, with only enough government regulations sufficient to protect property rights against theft and aggression. The phrase laissez-faire is French and literally means "let [them] do", but it broadly implies "let it be," "let them do as they will," or "leave it alone." Scholars generally believe a laissez-faire state or a completely free market has never existed.

http://en.wikipedia.org/wiki/Laissez-faire

Nigde nema države .Ovakvo stanje je vladalo, mada ne u potpunosti pre trista pedeset godina na zapadu.Sad ovde imamo nešto slično u praksi.Uzurpacija preko kamatnih stopa i cena životnih namirnica.
Jovanu Dušaniću veliko hvala, "da nam muka ne ostane nema".
Preporuke:
9
0
30 sreda, 01 avgust 2012 18:15
Ekonomist u stecaju
Predvideo sam sirenje teme da bi se izbegli odgovori na prava pitanja, ali da cemo doci do narko-mafije nisam verovao. Za Kosovo sam bio siguran, kao i da ce neko kad tad upitati kakav je moj licni interes u ovom. Neki ljudi cim se usudite da imate drugacije misljenje od njihovog odmah pitaju ko vas placa da tako govorite. Narko-mafija je za mene jedino iznenadjenje. P.S. Molio bih osobu koja je govorila o 90% odnosno 5% suverenosti i one koji o tome bilo sta znaju, da mene i ostale zainteresovane upute na literaturu o tome kako se to izracunava ekonomski i politicki suverenitet jedne drzave u procentima. Da nismo uzalud bili na sajtu, da svi nesto naucimo.
Preporuke:
0
11
31 sreda, 01 avgust 2012 22:47
Boki I
Gospodin Dusanic je "otkrio mlaku vodu". Zaista, i moj kolega @ el.ing. Svima koji su protiv slobodnog trzista preporucio bih da se presele u Severnu Koreju i tamo srecno provedu ostatak zivota. Trgovinski lanci, su trgovinski lanci. Konkurentniji su od malih radnji istina. Strane banke su konkurentnije od domacih, evo vam domace Agrobanke pa se nagledajte. Problem je u necem drugom sto gospodin Dusanic ili nezna (sto je malo verovatno) ili iz nekih cudnih razloga ne zeli glasno da kaze. Naime, ukoliko se novac upumpava u ekonomiju zemlje kroz penzije, administraciju i javna preduzeca, dakle u direktnu potrosnju onda je ocigledno da ce profitirati strane banke i trgovine jer njihova konkurentnost nije nicim ogranicena. Da se je novac od 2004 upumpavao u ekonomski krvotok zemlje iskljucivo kroz investicionu potrosnju i podsticaj domacih proizvodjaca trgovine bi morale da prodaju domace proizvode a ne strane jer u suproztnom ne bi bilo novca u opticaju. Dakle niko ne bi prihodovao bez
Preporuke:
2
8
32 sreda, 01 avgust 2012 22:57
Boki II
Niko ne bi prihodovao bez prethodnog stvaranja nove vrednosti. Istina domaca roba bi bila manje ili vise konkurentna ali ne bi bila "proterana" iz trgovine kako je to danas. Sa druge strane banke ne bi davale kredite "sakom i kapom" ali samo drzavnim cinovnicima (dakle sa drzavnom garancijom sto pak uzrokuje novo zaduzivanje), nego bi pazljivije odmeravale plasmane pa bi i same bile u situaciji i da zaradjuju ali i da gube. Ovako, drzava se non stop zaduzuje, banke non stop profitiraju jer su nova zaduzivanja garant placanja kredita i kamata, a trgovine logicno uvoze sve i svasta iz cak cesto politickih i drugih neekonomskih razloga.Niko ne zeli da prizna ali resenje je samo jedno. Neophodno je "ubiti" administraciju i javna preduzeca, naravno kontrolisano i hirurski precizno, ali ih naterati da svoj novac zarade, a zatim se novozaduzivati iskljucivo za investicionu potrosnju, pa ako nema novostvorene vrednosti nema ni plata u administraciji i to je to. Eh ali to se nikome ne svidja...
Preporuke:
4
5
33 četvrtak, 02 avgust 2012 09:31
ZV
Bokiju. Zašto se baš država non-stop zadužuje? Dakle, ako se to svodi na (ne)sviđanje, a ne rad... Minimum napora, maksimum profita - do apsurda? Zašto radnici hoće da rade, dok su, ako imaju sreću, na minimalcu i sa stažom, zašto se gasi privreda, zašto su zakoni takvi da favorizuju državne institucije? Da li je pitanje opstanka naroda, u ovakvom okruženju, svedeno na prvo opstanak države...? Ili nešto drugo, ili još nešto...? Šta se realno može učiniti? Postoji očigledno i politička komponenta koja kvari čistu ekonomsku. Da li tu ima pametnih odgovora?
Preporuke:
7
0
34 četvrtak, 02 avgust 2012 21:26
Boki
@ZV
Vidite ovako, ja sam misljenja da je sustinu makroekonomije moguce sazeti u dve recenice i da je to ispravno i uradio Adam Smit. Sve posle toga "isprojektovano" je sa ciljem da se pusta "magla" kako bi se zamaskirala stvarna "delatnost" koja za cilj ima uspostavljanje kontrole nad tudjim vitalnim resursima mirnim putem. Dakle ovako. Ako uvezete Mercedes, sasvim je logicno da Nemac od vas mora da uveze svinje. Ali, reci ce te, svinje su jeftinije u Nemackoj. Nema veze, jer ako nece da kupe nase onda ne mogu da izvezu Mercedes i njihova dilema se svodi na pitanje da li je zarada veca na Mercedesu ili na svinjama? Ne moze i jare i pare. E onda se izmisle "krediti", i to oni koji se "upumpavaju" direktno u potrosnju. Kako? Lako, kroz neproduktivne agencije, te administraciju, javni sektor... Onda nakon nekog vremena, za racun odrzavanja "standarda" administracije, ista glasa za prodaju svih resursa, ukljucujuci i one najvitalnije? Dakle vidite li sada kako stvari treba resavati?
Preporuke:
2
2
35 četvrtak, 02 avgust 2012 21:34
Boki
@ZV
Naposletku, isti ti "eksperti" vas ubede da imate veliki "BDP" te da i niste previse zaduzeni. Madjutim niko vam ne kaze da vas BDP nema "strukturu". On pociva na parking servisu i uvozu. Malo kasnije, vi ukapirate da ste istinski debelo prezaduzeni i da morate da "slusate" novog "serifa u gradu". Onda pristanete da dajete povoljne koncesije, pa prodajete osnovne resurse jedan po jedan ukljucujuci i najvitalnije, pa vam skolstvo i zdravstvo pocnu da "tonu" neverovatnom brzinaom, dok na kraju ne pristanete "mirnim putem" i na takve ustupke kao sto je davanje sopstvene teritorije i identiteta. Zasto sve to? Da bi Beogradska salter dama svake godine isla na skijanje i plivanje, pila koka kolu i vozila auto. Da bas zbog toga, a drugu Srbiju, olicenu u realekonomiji, skrajnutu na tesku marginu, niti ko vidi niti je sta pita. Ceh ce morati da se plati. Bolje da ga sami sebi skrajamo nego da nam ga skroje drugi, jer oni ne vode racuna ni o nasim interesima a ni o interesima nase dece.
Preporuke:
4
2
36 petak, 03 avgust 2012 17:49
DOBROĆUDAN SMEH
sreda, 01 avgust 2012 22:47
Boki I
.... Da se je novac od 2004 upumpavao u ekonomski krvotok zemlje iskljucivo kroz investicionu potrosnju i podsticaj domacih proizvodjaca trgovine bi morale da prodaju domace proizvode a ne strane jer u suproztnom ne bi bilo novca u opticaj....


Šta bi bilo, kad bi bilo....kakav Um !

A još piše latinicom. ...
Preporuke:
2
1

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner